This is a high-performance omnidirectional antenna designed specifically for the next generation of communication networks. Its core advantage lies in its ultra wide frequency band coverage of 698-2700 MHz,which is fully compatible with all current mainstream LTE frequency bands.
Through the innovative design of vertically separated radiation units within a single enclosure,this antenna achieves 4×4 MIMO technology, ensuring precise control of signal radiation patterns across the entire frequency band while significantly improving data transmission efficiency and network stability.
Whether deployed in densely populated urban areas or commercial complexes,our AC-Q7027F03X4 can provide reliable signal reception worldwide and proactively support LTE Band71 (698-698MHz), LTE frequency bands (1700-2700MHz) leaving ample space for future network technology upgrades.
| Electrical | |
| Frequency Range | 698-960/1710-2700MHzX4 |
| Gain | 3dBiX4 |
| Horizontal Beam width | 360° |
| Vertical Beam width | 58° |
| V.S.W.R | ≤1.5 |
| Radiation | Omni-Direction |
| Polarization | ±45° |
| Lightning Protection | DC Grounded |
| Maximum Input Power | 50W |
| Impedance | 50Ώ |
| Connector | N Female x4 |
| Antenna Radome Material | PVC |
| Mounting way | Pole |
| Diameter of Installation Pole | Ø30~Ø50mm |
| Mechanical | |
| Dimensions | Φ315x600mm |
| Weight | 10KG |
| Operating Temperature | -40℃ to+80℃ |
| Rated wind velocity(m/s) | 60m/s |
| RoHS Compliant | YES |
ultra wide frequency band coverage of 698-2700MHz
4×4 MIMO technology
Polarization ±45°4X4 MIMO 4G LTE Omni Outdoor Antenna
Asian Creation pays attention to the quality and service. We Keeping progressing, Pursuing integrity, Embracing future. Our teams are always enthusiastic and welcome to visit us and join hands for a prosperous future.