This is a high-performance omnidirectional antenna designed specifically for the next generation of communication networks. Its core advantage lies in its ultra wide frequency band coverage of 600-6000 MHz,which is fully compatible with all current mainstream LTE and 5G frequency bands.
Through the innovative design of vertically separated radiation units within a single enclosure,this antenna achieves 4×4 MIMO technology, ensuring precise control of signal radiation patterns across the entire frequency band while significantly improving data transmission efficiency and network stability.
Whether deployed in densely populated urban areas or commercial complexes,our AC-Q6060F05X4DP can provide reliable signal reception worldwide and proactively support LTE Band71 (600-698MHz), CBRS frequency bands (3400-3800MHz), and Wi Fi (4900-6000MHz), leaving ample space for future network technology upgrades.
| Electrical | |
| Frequency Range | 600-960/1710-6000MHzX4 |
| Gain | 5dBiX4 |
| Horizontal Beam width | 360° |
| Vertical Beam width | 21° |
| V.S.W.R | 600-960MHz≤4.5;1710-6000MHz≤1.8 |
| Radiation | Omni-Direction |
| Polarization | Vertical & Horizontal |
| Lightning Protection | DC Grounded |
| Maximum Input Power | 100W |
| Impedance | 50Ώ |
| Connector | 4xN Female |
| Antenna Radome Material | PVC |
| Mounting way | Pole |
| Diameter of Installation Pole | Ø30~Ø50mm |
| Mechanical | |
| Dimensions | Φ75x850mm |
| Weight | 2.5KG |
| Operating Temperature | -40℃ to+80℃ |
| Rated wind velocity(m/s) | 60m/s |
| RoHS Compliant | YES |
Supports 600-6000MHz frequency band, compatible with all mainstream LTE and 5G frequency bands, 4 × 4MIMO technology
Precise beam control: ensuring the stability of omnidirectional signal distribution and achieving a continuous and consistent connection experience
IP65 protection level: with excellent dust and water resistance, specially designed for outdoor installation environments in cities
Asian Creation pays attention to the quality and service. We Keeping progressing, Pursuing integrity, Embracing future. Our teams are always enthusiastic and welcome to visit us and join hands for a prosperous future.