This is a versatile high performance directed 3.5ghz antenna. Made of stainless steel, durable and light.
Comes with cable, convenient to use.Easy installation,looks good. This 3.5 GHz high gain directional WiMax Yagi antenna provides 14 dBi gain for directional applications.
It is suited for 3.5 GHz band applications.Our Yagi antennas provides the user with stainless steel boom, solid elements, low loss and Broadband operation.
Can be oriented for either vertical or horizontal polarization.
| Electrical | |
| Frequency Range | 3400-3600MHz |
| F/B Ratio | >18dB |
| Gain | 14dBi |
| V.S.W.R | ≤1.5 |
| Radiation | Direction |
| Horizontal Beam width | 25° |
| Vertical Beam width | 25° |
| Polarization | Vertical |
| Lightning Protection | DC Grounded |
| Maximum Input Power | 50W |
| Impedance | 50Ώ |
| Connector | N Female |
| Cable Type | RG58U |
| Cable Length | 30cm |
| Antenna Radome Material | stainless steel |
| Mounting way | Pole Mount |
| Diameter of Installation Pole | 30-50mm |
| Mechanical | |
| Dimensions | 440x80x35mm |
| Weight | 400g |
| Operating Temperature | -40℃ to+80℃ |
| Rated Wind Velocity | 60m/s |
| RoHS Compliant | YES |
This is a versatile high performance directed 3.5ghz antenna.Made of stainless steel, durable and light. Comes with cable,convenient to use.
Easy installation, looks good This 3.5 GHz high gain directional WiMax Yagi antenna provides 14 dBi gain for directional applications.
It is suited for 3.5 GHz band applications. This Yagi antennas provides the user with anodized stainless steel, solid elements, low loss and Broadband operation. Can be oriented for either vertical or horizontal polarization.
Asian Creation pays attention to the quality and service. We Keeping progressing, Pursuing integrity, Embracing future. Our teams are always enthusiastic and welcome to visit us and join hands for a prosperous future.